top

Strona główna Aktualności Dni Twardogóry za nami
Dni Twardogóry za nami
Poniedziałek, 25 Czerwiec 2018 11:26

Dni Twardogóry za namiTegoroczne Dni Twardogóry rozpoczęły się (nietypowo) od konferencji historycznej „Dzieje Twardogóry”, która odbyła się – z okazji jubileuszu 725 – lecia miasta – w czwartek 14. czerwca w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze (czytaj relację). Tego samego dnia, o godzinie 16:00 odbyła się okolicznościowa uroczysta sesja Rady Miejskiej w Twardogórze – tym razem w świetlicy wielofunkcyjnej w Moszycach (czytaj relację).
Mniej oficjalny, za to bardziej rozrywkowy i sportowy charakter cechował imprezy, które odbyły się w piątek, 15. czerwca. Zjawiskowo przebrani, żywiołowi i radośni uczestnicy III Twardogórskiego Korowodu Bajkowego o godz. 10:30 ruszyli z Rynku do hali sportowo– widowiskowej, w asyście Wojewódzkiej Orkiestry Reprezentacyjnej Policji we Wrocławiu. Tam obejrzeli przedstawienie pt. ,,Zagubiona wyobraźnia”, które przygotowała młodsza grupa Miejskiego Teatru ,,POZA” oraz spektakl Teatru „Maska” pt. „Na końcu świata... Przygody misia i Kacpra pirata”. Równolegle jury wybierało najpiękniejsze stroje w konkursie pt. „Najładniejszy kostium bajkowy, historyczny, inspirowany wyobraźnią” (czytaj relację).

mt_ignore
Również bardzo radośnie, ale jednocześnie uroczyście było na Rynku pod Ratuszem, podczas wieczornego przedstawienia pt. ,,Twardogóra – miasto moje! Kiedyś i dziś …”. Tym razem przed twardogórską publicznością wystąpiła starsza grupa Teatru Miejskiego ,,POZA”, która barwnie przybliżyła publiczności historię miasta oraz zwróciła uwagę na współczesny obraz Twardogóry i jej mieszkańców. Elementy choreografii w sztuce były autorstwa Iryny Gołowacz, a scenariusz i reżyseria – Urszuli Konopko. Nad całością czuwała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze.
W tym samym czasie, co teatr uliczny, na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej odbył się turniej piłki nożnej w kategorii „OPEN” w ramach Dni Twardogóry 2018. Burmistrz Zbigniew Potyrała wraz ze swoim zastępcą Ryszardem Gąsiorem podziękowali wszystkim za udział w turnieju oraz wręczyli okolicznościowe puchary. Klasyfikacja końcowa turnieju: I. miejsce – Ogrodzenia Pudys, II. miejsce – Wczorajsi, III. miejsce – Czerwonsi, IV. miejsce – FC Zjednoczone Osiedla. Trzy godziny wcześniej na tym samym obiekcie odbył się turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży w ramach Dni Twardogóry 2018. W każdej kategorii wiekowej rywalizowało 5 zespołów, które rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”. Po prawie 3–godzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięskie drużyny: w kategorii rocznika 2005/2006: I. miejsce – Lotnik Twardogóra, II miejsce – Wiwa Goszcz, III. miejsce – Sparta Garki, IV. miejsce – AP Szczot, V. miejsce – Grabowno Wielkie; w kategorii rocznika 2007/2008: I. miejsce – AP Szczot, II. miejsce – Wiwa Goszcz, III. miejsce – AP Oleśnica, IV. miejsce – UKS SP Goszcz, V. miejsce – Grabowno Wielkie; w klasyfikacji zbiorczej: I. miejsce – Wiwa Goszcz, II. miejsce – AP Szczot, III. miejsce Lotnik Twardogóra, IV. miejsce – AP Oleśnica, V. miejsce – Sparta Garki, VI. miejsce – UKS SP Goszcz, VII. miejsce – Grabowno Wielkie.

mt_ignore

Nazajutrz, 16. czerwca na kortach tenisowych przy ul. Grunwaldzkiej w Twardogórze, odbył się turniej tenisa ziemnego par deblowych. Turniej otworzył Burmistrz Zbigniewa Potyrała, który wraz ze swoim zastępcą Ryszardem Gąsiorem powitał wszystkic uczestników oraz wygłosił krótkie przemówienie związane z 725–leciem nadania Twardogórze praw miejskich. W zawodach wzięło udział 8 par, które rywalizowały między sobą tzw. „systemem pucharowym”. Po niemal 6–godzinnych zmaganiach, wyłoniono zwycięską parę turnieju – Kulas/Merski, którzy w finałowym pojedynku pokonali parę Sopolińskich. Klasyfikacja końcowa turnieju: I. miejsce – Kulas/Merski, II. miejsce – Sopoliński A./Sopoliński B., III. miejsce – Tomala/Filipczyk. Nagrodę specjalną otrzymała najstarsza para turnieju: Szydełko/Stekiel.
Sportowe sobotnie przedpołudnie dopełniły zawody strzeleckie, które rozpoczęły się w samo południe na terenie strzelnicy przy ul. Lipowej. Wyniki rywalizacji strzeleckiej dostępne są na stronie KS FENIKS.
Obchody Dni Twardogóry w sobotnie popołudnie tradycyjnie już zainaugurowała parada motocyklistów, którzy wyruszając z Rynku przejechali ulicami miasta na plac OSP przy ul. Kopernika, gdzie zlokalizowano scenę, stoiska gastronomiczne i z art. rozrywkowymi, a także plac zabaw i wesołe miasteczko.

mt_ignore
Sekwencję występów scenicznych rozpoczęły o 16:30 prezentacje dzieci i młodzieży z gminnych szkół i przedszkoli – w ramach widowiska „Spacer po mieście”.
Ok. 18:20 na scenie pojawiła się pierwsza z gwiazd tego wieczoru, Agata Sobocińska, a po niej porcję piosenek o włoskim klimacie wykonał duet Halina Benedyk i Marco Antonelli.
Przed główną gwiazdą sobotnich koncertów swój występ przed twardogórską publicznością – jako nagroda dodatkowa za zwycięstwo – miał laureat X Gminnego Konkursu Piosenki Polskiej – Katarzyna Orlikowska.
Po 21 sceną zawładnęła Katarzyna Cerekwicka, prezentując nie tylko najpopularniejsze swoje utwory, ale również kilka światowych przebojów, w swojej interpretacji.
Sobotnie atrakcje Dni Twardogóry zakończyła zabawa taneczna z zespołem „VAT”.
Ostatni dzień święta naszego miasta, tj. niedzielę, rozpoczęli wędkarze, którzy już od godziny 6 rywalizowali na terenie zbiornika rekreacyjnego przy kąpielisku miejskim na ul. Gdańskiej.
O godzinie 10:00 w Bazylice Mniejszej w Twardogórze rozpoczęła się Masza św. w intencji Mieszkańców, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Krzysztofa Bucyka SDB.

mt_ignore

Ostatnią część imprez, uświetniających obchody Dni Twardogóry, rozpoczął po 15:30 dwugodzinny blok zabaw i atrakcji dla dzieci, w ramach którego pojawiły się: Miś Tripik, balonowe show, malowanie twarzy, dmuchańce, gry, wielkie klocki, bańki mydlane, ruroskoczki, zawody sprawnościowe – dla najaktywniejszych czekały upominki. Od godziny 16 na scenie zaprezentowały się: Szkoła Tańca „JAST” oraz wokaliści z grupy „ASSOL” z Centrum Kultury w Sycowie.
Pierwszą z gwiazd tego dnia był poprockowy zespół Popovacula, po którym wystąpiła ok. godziny 19 intrygująca Natalia Szroeder. Po 20:30 twardogórskie błonia wypełniła rozlegająca się ze sceny muzyka największej z gwiazd tegorocznych Dni Twardogóry, Patrycja Markowska, która swoją pozytywną energia, rock’n rollową żywiołowością i sceniczną charyzmą zawładnęła sercami zgromadzonej na placu publiczności.
Po godzinie 22 burmistrz Zbigniew Potyrała podziękował Mieszkańcom i gościom – za udział w imprezach zorganizowanych z okazji święta miasta. Podziękowania złożył także wszystkim osobom, firmom i instytucjom, dzięki którym te obchody mogły osiągnąć tak satysfakcjonujący i godny poziom. Następnie – zapowiadając pokaz fajerwerków – zakończył oficjalnie obchody Dni Twardogóry w roku 2018 – w roku jubileuszu 725–lecia nadania praw miejskich.

FOTORELACJA DOSTĘPNA W GALERII ZDJĘĆ

mt_ignore

 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl